O gruntowych pompach ciepła i ich współpracy z fotowoltaiką

Sporo mówi się o współpracy powietrznych pomp ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi. Czy taką współpracę można realizować w oparciu o gruntowe pompy ciepła? Wyjaśnia Szymon Lenartowicz z Viessmann.

Fotowoltaika i gruntowa pompa ciepła – współpraca jak najbardziej możliwa!

Gruntowe pompy ciepła, podobnie jak pompy powietrzne mogą oczywiście współpracować z instalacjami fotowoltaicznymi. Energia elektryczna pochodząca z promieniowania słonecznego może zasilać tak naprawdę każde urządzenie elektryczne, zatem również gruntową pompę ciepła. Jednak nie każde urządzenie potrafi włączyć się w momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna generuje nadwyżkę energii elektrycznej.

Kluczem udanej współpracy – automatyka!

W automatyce, w którą wyposażone są pompy ciepła Vitocal (zarówno gruntowe jak również powietrzne) można wykorzystać nadwyżkę energii na kilka sposobów. Na przykład aktywować funkcję podniesienia temperatury ciepłej wody użytkowej w zasobniku, jednocześnie dostosowując moc grzewczą pompy ciepła do aktualnej nadprodukcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Aby było to możliwe, pompa ciepła musi mieć jednak możliwość modulacji mocą grzewczą. W przypadku gruntowej pompy ciepła, może to być model Vitocal 300-G, który ma sprężarkę inwerterową.

Możliwość monitorowania nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznej umożliwia dodatkowy dwukierunkowy licznik energii. Komunikuje się on z automatyką pompy ciepła, a efektem jest brak konieczności wyłączania urządzenia grzewczego, gdy energii z fotowoltaiki będzie produkowane mniej. Moc pompy ciepła zostanie automatycznie ograniczona do takiego stopnia, ażeby nadwyżka energii (nawet jeśli jest nieduża) została wykorzystana na jedną z funkcji, która jest aktualnie aktywowana w automatyce pompy ciepła.

Inteligentne zagospodarowanie nadwyżek energii – kilka sposobów!

Pompa ciepła może konsumować nadwyżki energii z fotowoltaiki na kilka sposobów i na kilka celów.
W momencie, kiedy energii elektrycznej jest produkowane wystarczająco dużo, pompa ciepła może pracować na cele przygotowania c.w.u. do drugiej, wyższej temperatury lub podniesienia temperatury c.w.u. o określoną wartość.

Może również podwyższać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu lub w buforze, np. jeżeli jest sezon grzewczy.

Pompa ciepła może zagospodarować nadwyżki również latem, w sezonie w którym potrzeba chłodu. Robi to poprzez obniżenie wymaganej temperatury w pomieszczeniu (chłodzenie najczęściej jest realizowane za pomocą ogrzewania podłogowego). Takie rozwiązanie różni się od systemu klimatyzacji, ale daje bardzo przyjemny efekt chłodnej, dużej powierzchni i sprzyja poprawie komfortu.

Diese Website verwendet Cookies, um Dienste auf höchstem Niveau bereitzustellen. Durch die weitere Nutzung der Website stimmen Sie deren Verwendung zu. Um mehr zu erfahren klicken Sie hier.